Sarımsak Çayı

Sarımsak Çayı

Sarımsak Çayı

Sarımsak Çayı

Sarımsak çayı bu dönemlerde hızlı bir şekilde popüler oldu. Sarımsak çayının diyet yaparken yağ yakımına yardımcı olduğu anlatılıyor. Angelina Jolie’nin zayıflama yöntemi olarak anlatılan ‘sarımsak çayı’na Türkiye ’den de yoğun ilgi var. Dr. Ender Saraç’da sağlığınız için sarımsak çayını tavsiye ediyor. Ender Saraç, zayıflama sürecini hızlandırmak isteyenlere sabah ve akşam olmak üzere sarımsak çayı içmelerini tavsiye ediyor. Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie’nin tam olarak 11 kilo vermesini sağlayan sarımsak çayını, bizlerin beslenme alışkanlıklarına göre yeniden yorumlayan Ender Saraç, bu çayın güzel tarifini bizlere sunuyor. Tabiki bizde sizlere. 🙂

Sarımsak çayı her ne kadar popüler olsa da kul­lan­ma­dan ön­ce iki bit­ki hak­kın­da bil­me­niz ge­re­ken­ler var. Diyetisyen Gizem Şeber zencefil ve sarımsağın ilaç etkileşimlerini şöyle anlatıyor:

Uzmanlara göre zencefilin güvenli kullanımı kg başına günde 2 gramdır. Yoğun egzersiz yapanlar güvenilir tüketim miktarını aşmasa bile yorgunluk yapabilir. Zencefil çayı, kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ilaçlar kullanıyorsanız önce tabiki doktora danışın. Ameliyat olacak kişinin, ameliyat öncesinde uzun süre zencefil çayı tüketmesi kan pıhtılaşmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin kesilmeye çalışın.

Aynı zamanda tansiyon düşürücü ilaçlar kullananlar varsa, onlarda da kan basıncının aşırı düşmesine sebep olabilir.

Sarımsağın ise yetişkinler için günlük güvenilir tüketim miktarı 2-4 diş arasındadır. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız sarımsak çayı tüketiminden mümkün olduğu kadar kaçının. Ameliyat olacaksanız da en az 2 hafta önce sarımsak çayı tüketiminin kesin. Gastrit, ülser, reflü gibi sindirim sistemi problemi olanlarda da sarımsak suyu mide yanmasına neden olabilir.

Ayrıca uzmanlar diyet yaparken günde an az 2 kere, 1 büyük fincan sarımsak çayı içilmesini öneriyor. Salata ve çorbayı diyet lisltelerinizden eksik etmeyin. Ekmekten özellikle de beyaz ekmekten uzak durun ve kepekli ekmeği tercih edin.

Uyarı: Kan sulandırıcılarla beraber içmeyin.

Sarımsak çayı tarifi için hemen tıklayın.

Sarımsak

Sarımsak

 

One Response to Sarımsak Çayı

  1. Güler 18 Temmuz 2014 at 17:38 #

    Heryerde duyuyorum artık. Bi deneyelim bakalımm

Bir yanıt yazın