Sağlıklı dişler için 7 tavsiye

Ömür Boyu Güzel Dişler İçin 7 Öneri

Öncelikle belirtmek isterim ki güzel gülüşünüz ve sağlıklı dişleriniz onlara iyi bakarsanız ömür boyu dayanabilir. Bu sebeple, annelerin ve babaların ağız sağlığı alışkanlıklarını çocuklarına mümkün olduğunca erken kazandırması çok önemlidir.

Türkiye’de yapılan diş sağlığı araştırmasına göre ülkemizin yüzde 86’sı diş fırçalamıyor. 2013 yılında yapılan araştırmayı yorumlayan diş hekimi Dr. Emek Saran yapılan hesaplamalara göre evlerin yüzde 70’ine hiç diş macunu girmediğini belirtmiştir. Ağız bakım suyu ve diş ipi kullanım oranı ise sadece yüzde 2. Evet maalesef 2.

Rapora göre diş hastalıkları yüzünden her yıl milyonlarca ders ve iş saati kaybı yaşanmaktaymış. Ayrıca ülkemizde diş sağlığı problemlerinin başlama yaşı 10’a kadar düşmüş. Diş çürüğünün nezle ve astımdan daha yaygın olduğunu gerçeği de raporda ayrıca sunulmuş. Bana kalırsa araştırmalardaki rakamlar gerçekten korkunç seviyede.

Colgate-Palmolive Küresel Ağız Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr. Marsha Butler’a göre ağız sağlığı hastalıkları uzun vadede toplumlara büyük zararlar veriyor.

Biraz uzun bir giriş oldu ama bunlar gerçekten üstüne basılarak belirtilmesi gereken ciddi boyutlara ulaşmış konular.

Güzel Dişler İçin Öneriler

Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak gerçekten çok güzel bir şey.

Gelelim ömür boyu güzel dişlere sahip olmak için yapılabilecek şeylere;

1- Dişlerinizi ve diş etlerinizi, günde iki defa, özellikle kahvaltı yaptıktan sonra ve akşam yatmadan önce diş macunu ile fırçalayın.

2- Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Kafanızdaki “of şimdi gidersem kesin bir şeyler çıkar” gibi boş düşüncelerden vazgeçin.

3- Dişlerinizi her gün diş ipiyle de temizleyin. Diş ipi ülkemizde çok popüler olmasa da dünyanın bazı yerlerinde bu durum bizdekinin tam tersi. Özellikle Amerika’da diş ipi macuna göre daha yaygın.

4- Ağız bakım suyu kullanmayı ihmal etmeyin.

5- Abur cubur dediğimiz atıştırmalık etkinliklerinize sınır getirin. Daha fazla kalsiyum alın. Zaten sağlıklı besinlere yöneldiğinizde bu durum kendiliğinden hallolacaktır.

6- Amatör veya profesyonel olmanız fark etmez, spor aktiviteleri yaparken ağızlık kullanın.

7- Diş hekiminizden, diş sızdırmazlık ürünleri hakkında bilgi alın.

Dişle ilgili her yerde okuduğunuz bu tavsiyeler sizi artık bunaltmış olabilir ama bunlar gerçekten sağlıklı gülüşler için yeterli. Çılgınca şeylere başvurmanıza gerek yok.

İyi günler, sağlıklı gülüşler. 🙂

Görseller: giphy

 

 

 

 

Henüz yorum yok.

Bir cevap yazın