Mascarpone Peyniri ve Tarifi

Mascarpone Peyniri

Dünyada Mascarpone dahil tam olarak 670 adet peynir çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Bu 670 adet peynir çeşidinin 193’ünün ise Türkiye’ye ait olduğu biliniyor.

Şarapla olan sıkı dostluğundan dolayı ana vatanı Fransa olarak bilinse de bu sefer sizi İtalya’ya götüreceğim. İtalyan kaymağı olarak da bilinen ve ünü dünyaya yayılan Mascarpone peyniri ilk duyduğumuzda birçoğumuza tanıdık gelmese de aslında hepimiz bu peyniri biliyoruz, tadına baktık ve seviyoruz.

Peki bu Mascarpone peynirini nerede yedik?

Ne olduğunu dahi bilmeden tadını neden bu kadar seviyoruz?

Sihirli sözcük: Tiramisu!

Tiramisu ve Mascarpone Peyniri
Tiramisu tatlısı Mascarpone peyniri ile yapılır.

Tadını damağımızda hissetmeye bayıldığımız ve yutmak için acele etmediğimiz bu muhteşem tatlının peyniri Mascarpone peyniridir. Bu meşhur tatlı, lezzetini, kıvamını bu peynirden almaktadır. Tiramusu dışında birçok tatlıda da tercih edilir.

Tarihi 16. yüzyıla dayanan ve döneminde İtalya’da oldukça ünlü olan bu peynir, adeta tatlıların vazgeçilmez bir ürünüdür! Sanıldığı gibi beyaz bir rengi yoktur, biraz daha kreme çalan bir renge sahiptir. Dışarıdan kaymak gibi görünen Mascarpone peyniri, yağ oranı bakımından oldukça zengindir ki tadını bu kadar sevmemizin de sebebi budur.

MascarPone Peyniri
Mascarpone Peyniri görüntü olarak kaymağa benzer.

İnek ve manda sütünden elde edilen bu peynirin raf ömrü çok da uzun değildir, çabuk tüketilmesi gerekir. Bu sebeple, çabuk tüketmeyi sevdiğimiz bir diğer ürün olan tatlılarla oluşturduğu uyumun çok da tesadüf olmadığına inanıyorum.

Kolay bulunmaması ve genelde büyük restoranlar ya da kafeler tarafından tercih edilmesi sebebiyle biraz pahalı ve bulunması zor olan bir peynir çeşidi olsa da aslında bu peyniri kolaylıkla evinizde yapabilirsiniz. Asla unutmamanız gereken tek şey, peyniri çabuk tüketmeniz gerektiğidir.

Evde hazırlayacağınız Mascarpone peyniri için ihtiyacınız olan malzemeler sadece krema ve limon suyudur ki . Bir tencereye döktüğünüz kremanın biraz köpük olmasını bekleyin ve sonra üzerine birkaç kaşık limon suyu dökün. Soğumasını bekleyin ve sonra bir tülbent ya da bezle tencerenizi sarıp dolaba kaldırın. Yarım gün bekledikten sonra peyniriniz hazır!

Mascarpone Nasıl Yapılır?
Mascarpone yapılışı işte bu kadar kolaydır.

Nefis Mascarpone peyniri tarifine buradan ulaşabilirsiniz: Ev Yapımı Mascarpone Peyniri Tarifi

Evde Mascarpone peyniri yapabiliyorsak neden tiramisu da yapmayalım? Bu muhteşem ikiliyi kavuşturmak için buraya tıklayarak tiramusu tarifimizden yararlanabilirsiniz.

Nefis Tiramisu tarifine buradan ulaşabilirsiniz: Tiramisu Tarifi

Habersiz Kalmayın!

Nefis tarifler ve yazılar için e-posta listemize kayıt olmayı unutmayın :)

One Response to Mascarpone Peyniri

  1. mm
    Ulviye Gençoğlu 13 Şubat 2019 at 20:58 #

    vaov dedirten tarif

Bir yanıt yazın