"Yok Artık" Dedirten Türk ve Yunan Mutfağı Benzerliği

“Yok Artık” Dedirten Türk ve Yunan Mutfağı Benzerliği

Biz aslında bir denizin iki ayrı yakasında yer alan, uzaktan iki kardeş sayılan, aynı sofralarda oturup ayrı dilleri konuşan iki milletiz. Her ne kadar farklı olduğumuzu zannetsek de aslında büyük ölçüde aynıyız. İşte karşınızda “Yok Artık” Dedirten Türk ve Yunan Mutfağı Benzerliği.

 

Osmanlı döneminde ise şimdikinden farklı olarak aynı yönetimi paylaşmış ve aynı topraklar içerisinde yaşamışız. Aslında benzerliklerimizden çok farklılıklarımızı konuşuyor olsak, aramızdaki yakınlık daha net belli olacak. Bu farklılıklar ise din ve dil farklılıklarıdır. Bunun dışında ise başta mutfaklarımız olmak üzere birçok özelliğimiz aynı. Bizi ayıran ise sadece aramızda bulunan Ege Denizi…

 

Türk mutfağı, kebapları, kavurmaları, tatlıları, mezeleri ve daha onlarca tarif edilemez yemekleri ile ortaya çıkan, Osmanlı zamanından beri gelen ve dünyada söz sahibi olmayı başarmış mutfaklardan bir tanesidir.

 

Öyle ki Türk mutfağını tanıyıp da kolay kolay bu lezzetlerden vazgeçen birisi olmamıştır. Her ne kadar bu lezzetlerin hemen hepsini bizim gibi düşünsek de aslında komşumuz olan Yunanistan’da da Türk mutfağının yemeklerini görebiliyorsunuz.

 

Bir zamanlar Yunan mutfağı Türk mutfağının çalıntısı olarak tabir edilse de bu tartışmalara hiç girmeden her iki mutfak arasındaki ilginç benzerliklere bir göz atalım. Baklava yıllardır Türk mutfağının vazgeçilmez bir lezzeti. Aynı baklavayı Yunan mutfağında da bulabilirsiniz. Üstelik hemen hemen isimleri bile aynı. Ancak lezzet konusunda ise bir yorum yapmak doğru olmaz. Sonuçta herkesin damak tadı farklı olabilir.

“Yok Artık” Dedirten Türk ve Yunan Mutfağı Benzerliği

Türk ve Yunan Mutfağı Benzerliği Bu Kadar Mı?

Tabi ki hayır.

Karnıyarık, kokoreç, börek ve daha nice yemekleri Yunan mutfağı içerisinde görebilirsiniz.

“Yok Artık” Dedirten Türk ve Yunan Mutfağı Benzerliği

 

İlk görüşte bu yemekleri Türk yemekleri sanmanız gayet normal. Ancak bunlar tamamen Yunan mutfağına ait olan yemekler. Üstelik birçoğunun ismi bile Türk mutfağındaki isimler ile aynı. Örneğin, Türk mutfağındaki kadayıf Yunan mutfağında kadaifi olarak belirtiliyor.

“Yok Artık” Dedirten Türk ve Yunan Mutfağı Benzerliği

 

Beyaz peynir Türk mutfağı ile özdeşleşmiş ve dünyanın başka bir yerinde kolay kolay bulamayacağınız bir lezzettir. Ancak hemen yamacımızda yer alan Yunanistan’da ise beyaz peynir, en az bizim mutfağımızda olduğu kadar onların mutfağında da ünlü bir lezzet.

 

Kısacası bir zamanlar aynı çatı altında yaşamış, ancak günümüzde farklı devletlere sahip olan iki topluma ait mutfaklar da aradan yıllar geçmesine karşın halen birbirine yakın benzerlikler taşımayı başarıyor.

Habersiz Kalmayın!

Nefis tarifler ve yazılar için e-posta listemize kayıt olmayı unutmayın :)

Henüz yorum yok.

Bir yanıt yazın