Sizi Kış Aylarından Koruyacak 6 Besin

Sizi Kış Aylarından Koruyacak 6 Besin

Kış aylarında sizi hem koruyacak hem de faydalı besinler mi arıyorsunuz? İşte size denemeniz gereken sebzeler listesi.

1. PANCAR

pancar

FAYDALARI: Pancar, vitamin A, B, C, E ve K artı protein, folat, diyet lifi, kalsiyum, demir ve potasyum gibi çok önemli besinleri içerir. Güçlü kök kalp hastalığı riskini düşürür, kanser ile mücadeleye yardımcı olur ve aynı zamanda folat ve betain yüksek betacyanin içerir.

NASIL YENİR: Pancar yaprağı pancarın en besleyici parçasıdır. Bu nedenle ıspanak veya pazı gibi pişirerek servis etmeyi deneyin.

PANCARLI TARİFLERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

2. LAHANA

lahana

FAYDALARI: Doğranmış çiğ yeşil lahananın bir fincanı sadece 20 kalori içermesine rağmen yoğun C vitamini (fincan başına 33 mg) içermesiyle çok düşük kalorili bir seçim. Hem potasyum ve lif kaynağıdır. Ayrıca bioflavonoid ve sulphorphane nedeniyle meme, yumurtalık kanserlerini engelellemeye yardımcı olur.

NASIL YENİR: Rendelenmiş lahana ve soğanı kavurun. Daha sonra bir çorba yapmak için et suyu ve dereotu ilave edebilirsiniz.

LAHANALI TARİFLERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

3. HAVUÇ

havuç

FAYDALARI: Havuç bir antioksidan olarak işlev yapan en iyi kaynaklardan biridir ve aynı zamanda vitamin A içerir. Havuç aynı zamanda kalp-damar hastalığı, diyabet, ve görme sorunları azaltmaya yardımcı olabilir. Bir fincan pişirilmiş havuç 70 kalori olmasına rağmen 18mg beta-karoten içerir.

NASIL YENİR: Vücudunuzun tam olarak bu besini kullanması için pişmiş havuca biraz tereyağı veya zeytinyağı eklemeyi deneyin.

HAVUÇLU TARİFLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

4. BAMYA

bamya

FAYDALARI:  Bamya A ve C vitamini, folat, potasyum, tiamin ve magnezyum kaynağıdır.  İçerdiği yüksek miktarda pektin ile kolestrolü düşürür. Kan basıncını ve bağırsakları düzenler. Ayrıca kilo kaybına yardımcı olur.

NASIL YENİR: Daha sık bamya tüketmek için çorbalarınıza ve yemeklerinize azda olsa bamya eklemeyi deneyin.

BAMYALI TARİFLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

5. KABAK

kabak

FAYDALARI: Kabak beta-karoten, çözünmez lif, demir, potasyum, çinko B vitaminleri ve diğer mineraller açısından zengindir.

NASIL YENİR: Çorbalarınıza ve güveçlerinize zeytinyağı ile birlikte kabak eklemeyi unutmayın.

KABAKLI TARİFLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

6. TATLI PATATES

tatlı-patates

FAYDALARI: Tatlı patates en besleyici sebzeler arasındadır. C vitamini, antioksidan ve beta-carotine kaynağıdır. Bu besinler daha düşük kan basıncına yardımcı olur ve kalp hastalığı mücadele etmenizi sağlar. Çözünür lifle dolu olduğu için cildinizi ve gözlerinizi sağlıklı tutar. Ayrıca içerisindeki potasyum kolestrolü düşürmeye yardımcı olur.

NASIL YENİR: Tatlı patateslerinizi dilimleyerek ıspanak yemeğinize ekleyebilirsiniz.

TATLI PATATESLİ TARİFLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Habersiz Kalmayın!

Nefis tarifler ve yazılar için e-posta listemize kayıt olmayı unutmayın :)

Henüz yorum yok.

Bir yanıt yazın