Ramazan ayında spor nasıl yapılır?

Ramazan Ayında Spor Planlaması

Ramazan ayında spor nasıl yapılır?

Sağlıklı bir yaşam için spor olmazsa olmaz bir aktivite. Spordan verim alabilmek için, sporun devamlı olarak ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Peki ramazan ayında oruç tutuyorsak ne yapmalıyız?

 

Tüm gün bir şey yiyip içmediğimiz için sporu bir aylığına bırakmamız mı gerekiyor? Elbette hayır. Doğru tekniklerle ramazan ayında da spora devam edebiliriz. İşte bu yazı, ramazan ayında spor ile ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgisi olmayanlar için müthiş bir kaynak olacak.

Ramazan Ayında Spor Planlaması

 

İlk olarak bilmemiz gereken; ramazan boyunca antrenmanlarımızın türünü, şiddetini ve zamanını doğru ayarlamamız gerektiğidir.

Ramazan Ayında Spor Planlaması

 

Antrenmanın türünü belirlerken doğal olarak normalde yaptığımız antrenman programında bir değişiklik söz konusu olacaktır. Aksi takdirde vücuttaki çok fazla su kaybı karşısında sağlık sorunları yaşayabiliriz. Bu yüzden ramazan süresince kardiyodan uzak durmakta fayda var. Çünkü kardiyo vücut ısısını son derece arttıran bir antrenman türüdür. Vücudundaki su miktarını ayarlamakta zorluk çekeceğin bu dönemde kardiyodan uzak durmalıyız. Ayrıca egzersizler arasındaki dinlenme sürelerini arttırman, kalp atışların ve vücut ısın için denge sağlamana yardımcı olacaktır. Pilates ve stretching bu dönemde tercih edilebilecek doğru egzersizlerdendir.

Ramazan Ayında Spor Planlaması

 

Ramazanda amacımız var olan kuvvetini korumak olmalıdır. Güce yönelik antrenman şiddetlerinden uzak durmalıyız. Ramazanda doğru bir antrenman şiddeti sürdürmek istiyorsak kullandığımız ağırlıkları biraz azaltmalı ve tekrarları biraz arttırmalıyız. Böylelikle kas kaybı yaşamadan var olan kuvvetimizi koruyacağız.

Ramazan Ayında Spor Planlaması

Peki ne zaman antrenman yapmalıyız?

Antrenman zamanına gelince, bu hususta farklı yöntemler izlenilebilir. Ancak bu durum herkeste farklı artı ve eksiler meydana getirebilir. Daha çok tavsiye edilen ve doğru olan zaman, iftardan 2 ya da 2,5 saat sonraki zamandır. Vücut, bu süreç içerisinde gerekli kalorileri almış ve suyu depolamış olacaktır. Ancak bu zaman, yemekten hemen sonra üzerine rehavet çöken kişiler için doğru bir zaman olmayabilir.

Ramazan Ayında Spor Planlaması

 

Spor yapılabilecek diğer bir zaman türü ise iftardan 1,5 ya da 2 saat öncesidir. Bu durumda vücut çok daha hızlı yağ yakımına müsaittir. Susayıp iyice yorulduktan sonra da hemen orucunuzu açabilirsiniz. Ancak çoğunlukla enerjinizin azlığından şikayetlenen birisi iseniz, bu sizin için doğru bir zaman olmayabilir.

Ramazan Ayında Spor Planlaması

 

Çok zor olarak görünse de sahurdan 2 ya da 3 saat sonra da antrenman yapılabilir. Çünkü bu süreç içerisinde vücut dinlenmiş ve enerjisi yüksek olacak.

Ramazan Ayında Spor Planlaması

Her ne olursa olsun, ramazanda antrenmanlarımızı ihmal etmemeliyiz. Kendi vücudumuzu ve enerjimizi tanımalı ve kendimize en uygun antrenman yolunu belirleyerek ramazan ayında da spora devam edebiliriz.

Ayrıca ramazan ayında spor yaparken sağlıklı beslenme konusunda bu yazımız da size yardımcı olabilir:

12 Püf Nokta ile Ramazan’da Susama ve Acıkmayı Önleme Yöntemleri

 

Görseller: https://giphy.com/

Habersiz Kalmayın!

Nefis tarifler ve yazılar için e-posta listemize kayıt olmayı unutmayın :)

Henüz yorum yok.

Bir yanıt yazın