Lokum

Lokum Nedir? Ne Değildir? (Turkish Delight)

“Turkis Delight”, Türkçe’de lokum olarak adlandırılan şekerleme, nişasta ve şekerlemeden yapılmaktadır. Genellikle gülsuyu veya limonla, bazen limon tuzu (sitrat) kullanılarak tatlandırılır, karakteristik uçuk pembe ve sarı rengini veren bu tatlandırıcılardır. Yumuşak, yapışkan bir yapısı olan lokum, genellikle küçük küpler halinde, yapışmasını engellemek için pudra şekeri dökülerek yenilmektedir.

Lokum

Lokum

Lokum özellikle Türk, Yunan, Balkan, İran, Fars ve Orta Doğu mutfaklarında bilinmektedir. Ama hamam gibi Türkiye’nin popüler kültür özelliklerindendir, ayrıca Romanya’da da popüler olan,  “ rahat” olarak bilinen lokum, Osmanlı’nın hüküm ettiği dönemlerde Romanya’ya aktarılmıştır.

Lokum Amerika’da yaygın olmamasına rağmen bazı istisnalar vardır. Kuzey Batı Amerika’nın öne çıkan markalardan biri olan Liberty Orchards, “Aplets and Cotlets” ve “Fruit Delights” isimli şekerlemeler pazarlamaktadır. Aynı zamanda kuruluşun temelini Büyük Türk çikolataları oluşturmaktadır.

Lokum

Lokum

Lokumun tarihi, 200-250 yıla kadar uzanmaktadır, dünyanın en eski tatlılarından biridir. Gizli tarif koleksiyonu ile ünü yayılan bir Türk Sultanı, bütün şekerleme uzmanlarını çağırıp, koleksiyonuna eklemek için benzersiz bir tatlı yapmalarını emretti. Kapsamlı araştırmalar sonucu lokum ortaya çıktı.

I.AbdulHamid’in hükümdarlık döneminde, pastacı çırağı olan Bekir Efendi,1776’da Anadolu’nun küçük bir şehir olan Afyon’dan İstanbul’a geldi. Şehrin merkezine küçük bir dükkan açan Bekir Efendi, kısa bir sürede, tatlı düşkünü olarak bilinen Türk’ler sayesinde üne ve servete kavuştu.

Lokum

Lokum

Sosyetik bayanlar dantelli mendiller içinde arkadaşlarını lokum vermeye başladı. Çiftler arasında kur aracı olarak kullanılmaya başlayan bu hareket, o dönemin geleneksel Türk aşk şarkıları sayesinde belgelenmektedir.

Bu tat 19. Yüzyılda batıya ulaştı. Kimliği bilinmeyen İngiliz bir gezgin İstanbul gezileri sırasında, Türk nezaketine hayran oldu ve 2-3 kasa lokum alıp bunları “Turkish Delight” olarak İngiltere’ye götürdü. Picasso çalışmalarını yaparken, günlük konsantrasyonunu sağlamak için lokum yemeyi alışkanlık haline getirirken, Winston Churchill ve Napolyon’un favori lokumu antep fıstık dolgulu olanıydı.

Habersiz Kalmayın!

Nefis tarifler ve yazılar için e-posta listemize kayıt olmayı unutmayın :)

Henüz yorum yok.

Bir yanıt yazın