Glutensiz

Glütensiz Hayata Başlayacaklar İçin 5 İpucu

Dünya’daki milyonlarca insan glüten toleranssızlığına sahip ve bunların çok büyük kısmı glüten toleranssızlığına sahip olduğunu bilmiyor. Gaz, şişkinlik ve kabız gibi sindirim sorunları çölyak olabileceğinizin belirtileridir.

Peki ya migren, yorgunluk, PCOS ve PMS sorunları, inflamasyon ve eklem ağrıları?

Evet, bunlarda çölyak hastalığının belirtileridir. Ancak, birçok insan iç çekip “Ahh, yaşlanmak berbat” diyor. Hayır, değil. Sadece vücudunuz glüten ile başa çıkamıyor ve yaşam tarzını değiştirmeniz gerekiyor.

Bu problemin tedavisi yok. Bütün beslenme şeklinizi değiştirmeli, temiz ve sağlıklı beslenmelisiniz. Günlük egzersizler yapabilir, iyi uyuyabilir, stressinizi kontrol altına alabilirsiniz yani kitaplarda önerilen bütün sağlık işlerini yaparsınız, ama eğer diyet yapmak küçük bir ihtimalse, gösterdiğiniz bütün çaba işe yaramaz olacaktır.

Gluten Yasak

Diyet kendi başına basittir. Yememeniz gerek gıdaların ve yiyebileceğiniz gıdaların listesiniz yapacaksınız. Eksik bilgileri tahmin etmeniz gerekli değil. Tüm yapmanız gereken basitçe planlamak. Vücudunuz üstesinden gelebileceği gıdaları yiyeceksiniz.

Bu makale size, değişiklik yapmanıza yardım edecek 5 ipucu verecek. Başlarda zorluk çekseniz de pişman olmayın, uzun vade de ödülüz hoşunuza gidecek.

  1. Zihniyetinizi değiştirmek zorundasınız, bu en önemli ipucu. Glütensiz diyet yapan insanların sadece yedikleri gıdalarda “eksiklik” hissettiği için, diyet planlarını bıraktığını duydunuz zaman şaşıracaksınız. Bu glütensiz diyete başlarken en kritik adımınız.

Siz hiçbir şeyi özlemeyeceksiniz. Emin olun, belki lezzetli Çin yemeklerini soya sosuna bulayıp yiyemeyeceksiniz. Ama başka seçenekleriniz var. Çevreniz de başka lezzetli yiyecekler var. Ne yiyeceğiniz hakkında düşünmeyi bırakın, ne yapabileceğinize odaklanın.

Glutensiz

  1. Marketlerde satılan glütensiz alternatiflere bakın. Hangi seçeneklere sahip olduğunuzun farkında olmalısınız ve alternatifleriniz için gerekli aktif çabayı devamlı göstermelisiniz.

Glütensiz diyet için “sakıncalı” durumda olmak istemeyin. Hazırlık glütensiz yaşam tarzını yaşayabilmeniz için gereklidir. Ayak işlerinizi ve ödevlerinizi yapın. İhtiyacınız olan glütensiz unlardan ve makarnalardan alın. Rotanızda kalmanız için ne gerekiyorsa yapın.

  1. Giderlerinizi azaltın. Kötü bir diyete destek için kısıtlı bütçe kullanmak geçerli bir seçenek değil. Evet, biraz masraflı olabilir, ama eğer bunu kendiniz için yaparsanız, ne kadar birikim yapabileceğinize şaşıracaksınız. Örneğin, pahalıya hazır glütensiz ekmek karışımı almak yerine, içindeki malzemelerin ayrı ayrı alabilir ve kendi karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Değişim için oldukça büyük bir miktar birikim yapabilirsiniz.
  2. Gıda alışverişi yaparken etiketleri okuyun. Yiyeceğiniz gıdaların içinde bulunan maddeleri mutlaka öğrenin.
  3. Doğal ve sağlıklı gıdalar tüketin. Et, balık, kümes hayvanları, brokoli ve diğer sebzeler gibi gıdalar glütensizdir. Siz her iki dünyanın en iyisini alacaksınız.

Gluten Yasak

Glütensiz yaşam tarzı için korumak için kullanabileceğiniz başka ipuçları da var. Yapılabilir ve binlerce insan bunu yapıyor. İçiniz rahat olsun, vereceğiniz ödünlere ve harcadığınız çabalara baktığınız zaman kendinizi iyi hissetmenize yetecektir. Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman, motive olacak ve glütensiz yaşam tarzına adapte olacaksınız ve hayatınızın sonuna kadar mutlu yaşayacaksınız.

Yüzünüz hep gülsün. 🙂

Habersiz Kalmayın!

Nefis tarifler ve yazılar için e-posta listemize kayıt olmayı unutmayın :)

Henüz yorum yok.

Bir cevap yazın