Çölyak ve Glutensiz Yaşam

Glütensiz Diyet Sırasında En Çok Yapılan 5 Hata

Glütensiz diyet çok sıkı bir diyettir. Birçok diyette olabilen gevşekliklerin aksine, glütensiz diyet böyle bir lükse bile sahip değildir. Glüten diyeti yapan insanların çoğunun glütene toleransı yoktur.

Çölyak hastalığı olanlarda küçük bir miktarda glüten bile; baş ağrısı, halsizlik, deri döküntüsü, çalkantılı ruh hali, kızarıklık gibi belirtilere sebep olur. Üzerinde durmaya değmez, sadece kaçınılmalı.

Çölyak Hastalığı

Eğer glütenden kaçınırlarsa, sonuçlarında da kaçınabilirler. Birçok insan hem motivasyon eksikliklerinden hem de bilgisizliklerinden dolayı hata yapıyorlar ve glütenin diyetlerine sızmalarına izin veriyorlar. Bu makale yaygın olarak yapılan 5 hata ve onlardan nasıl kaçınacağınızı gösterecek.

  1. Birçok insanın yaptığı ilk hata, otomatik olarak glütensiz yazan ürünlerin içeriklerine bakmadan, glütensiz olduğunu düşünmeleridir. Ne yazık ki durum böyle değil. Glüten dolaylı olarak birçok ürüne sızıyor, eğer kontrol etmediyseniz yüzde yüz glütensiz olduğunuzdan emin olmayın.

Glutensiz Ürünler

Birçok ticari gıda firması glüteni dengeleştirici katkı olarak kullanıyor. Glüten bir katkı ve “gıda maddesi”  olmadığından dolayı, ürün etiketlerinde bu durumdan bahsedilmiyor.

Hatta sağlık için kullanılan vitamin, ek gıda gibi ürünlerde de glüten içerdiği bulundu. Durumun daha kötüleşmesine sadece yiyecek formunda ki glüten sebep olmuyor. Sabunlar, kremler, şampuanlar, dudak nemlendiriciler, deodorantlar, saç spreyleri ve diğer güzellik ürünlerinin imalatında kullanılan buğday tohumu yağından dolayı glüten içeriyorlar.

  1. Çapraz bulaşma her an olabilir. Normal ekmekle tost yapılmış bir tost makinesinde yapılan tost bile glütensiz ekmeğe çapraz bulaşmaya ile glüten geçmesine sebep olacaktır. Yemeklerinizin hazırlıklarına ve yapımlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çapraz bulaşma genellikle evde tek bir kişinin glüten toleransının olmasından kaynaklanıyor.

Glutensiz Yemek Yapımı

Bilinçli aileler de bile hatalar olabilir çünkü her zaman küçük şeyler önemsenmez. Oysa şeytan ayrıntıda gizlidir. Ekmek bıçağını tereyağı sürmek için kullanıldı zaman bile, fark etmeden glüten parçacıklarını tereyağında bırakıyor. Bu çok yaygın bir örnek…

  1. Her çıkışın bir inişi vardır. Bunu kesinlikle unutmamalısınız. Peki, bunun anlamı ne? Anlamı, glütensiz diyete ilk başladığınızda, vücudunuz buna olumsuz tepki verecek. Kendinizi iyi hissetmeyeceksiniz. Hasta olabilirsiniz. Hatta yoksunluk belirtilerinden dolayı acı çekebilir, önlenemez bir yemek yeme arzusu hissedebilirsiniz.

Çölyak ve Glutensiz Yaşam

Havlu atmak ve diyetten vazgeçmek cazip gelecektir. Bunu sakın yapmayın. Bu negatif etkilerden kurtulacaksınız. Vücudunuzun yeni diyete adapte olmaya ve yeniden düzenlemeye ihtiyacı vardır.

Birkaç gün içinde iyileştikten sonra daha güçlü, sağlıklı ve yepyeni bir insan gibi hissedeceksiniz. Hatta önceden olan bazı durumların yavaş yavaş dağıldığını ve kaybolduğunu göreceksiniz.

  1. Birçok insanın yaptığı diğer bir hata da, glütensiz diyet yaparken sağlığı önemsememek ve diyeti geniş çaplı düşünmemektir. Unutmayın, glütensiz diyetin tek bir kuralı var. Glüten’den uzak durmak! Makro ve mikro besin kaynakları glüten diyetini ilgilendirmiyor. Ancak, diyetinizi izlemeniz gerek.

Glutensiz Pankek

Glütensiz diyet yaparken, yeterli protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral aldığınızdan emin olun.

5.  Okuduğunuz her şeye, özellikle bazı gıda markalarına inanmayın. Güvenilmez gıda şirketleri gururla                              “Glütensiz” kelimesini gösteriyor. Aslında, yasal boşluk sebebiyle 20 parça milyon glüten içeren ürünlerine                     glütensiz diyebiliyorlar. Bugün dünyanın en can sıkıcı gerçeği, paranın olduğu yerde tüketicilerin sağlının                     önemli olmamasıdır.

Bu sebeple, yediğiniz yiyeceklerin glütensiz olduğundan emin olmanız sizin sorumluluğunuzda. Bir yemek günlüğü tutun ve nasıl hissettiğinizi kaydedin. Zaman içinde, gelişmekte olan düzeninizi fark edeceksiniz ve bunun sizi nasıl kolaylıkla etkilediğini göreceksiniz. Ve sonrasında ihtiyacınız olan tek şey diyetinize ince ayarlar yapmak olacak.

Gluten Yasak

Glütensiz hayatınızda başarılı olmak biraz zaman alacaktır. Bu bir mücadele, ancak emin olun başarılabilir ve çabalarınız sonuçlarına değecektir.

Henüz yorum yok.

Bir yanıt yazın