Çiğ Beslenme Raw Food

Çiğ Beslenmede (Raw Food) Pişmiş Gıdalar

Çiğ beslenmenin (Raw Food) anlamı bir daha asla sıcak yemek yiyememek midir? Hayır, değildir.

Bazen sıcak bir şeyler yemek istersiniz. Sıcak yemekler her zaman çoğumuz için rahatlık anlamına gelir. Ve soğuk, yağmurlu bir günde havuç dilimleri veya buğday çimi suyu muhtemelen çoğumuzun tercihi olamayacaktır.

Çiğ Beslenme

Çiğ Beslenme

 

Çiğ gıdalar, vücudumuz gibi kolay bozulur. Çiğ gıdalar 48 derecenin üzerindeki sıcaklıklara maruz kaldıkları zaman hızlıca bozulmaya başlarlar, tıpkı vücut sıcaklığımızın o dereceye ulaştığında olduğu gibi. Gıdalar bileşenlerine, enzimlerle yıkılabilir. Enzimler sindirimimize yardımcı olur. Enzimler proteinlerden oluştuğu halde uzayda çok özel 3 boyutlu yapıya sahiptirler. 48 dereceden fazla ısıtıldığı zaman, yapısı değişebilir.

 

Enzimler yüksek sıcaklıkta bozulduğu zaman, tasarlandıkları görevlerini daha fazla yerine getiremezler. Pişirilmiş gıdaların kronik hastalıklarda payı vardır, çünkü onların enzim içerikleri zarar görür ve yiyecekleri işlememiz için gerekli olan enzimleri kendimiz üretiriz.

Çiğ Beslenme

Çiğ Beslenme

 

Pişmiş yiyeceklerin sindiriminde değerli metabolik enzimler kullanılır. Pişirilmiş gıdaların sindirimi için gerekli enerji çiğ gıdaların sindirimi için gerekli olan enerjiden çok daha fazladır. Genel olarak, çiğ gıdalar çok daha kolay sindirilir ve pişirilmiş yiyeceklere göre sindirim organlarına 1/2 – 1/3 oranında daha kısa sürede geçer.

Yediğimiz gıdalardaki ölü enzimler pankreas ve diğer organlarda birikir, bu onları fazladan çalıştırır ve sonunda bu organları tüketir. Birçok kişi yavaş yavaş pankreasını zayıflatıyor ve yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde aşamalı olarak yiyecek sindirme yeteneklerini kaybediyorlar.

Eğer yemeklerinizi sıcak istiyorsanız, kesinlikle onları buharda ısıtabilir ve haşlayabilirsiniz. Yemek termometresi kullanın ve yemeklerinizi 48 derece’den yüksek sıcaklıkta pişirmeyin. Eğer bu sıcaklıklarda tutarsanız, gıda enzimlerinize çok zarar vermezsiniz.

Habersiz Kalmayın!

Nefis tarifler ve yazılar için e-posta listemize kayıt olmayı unutmayın :)

Henüz yorum yok.

Bir yanıt yazın