1 Yaşından Önce Yasak Olan 7 Gıda!

1 Yaşından Önce Yasak Olan 7 Gıda!

Bebeklerin ilk 6 ay kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmelerinin ardından mutlaka ek besinlere başlamaları öneriliyor. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy 1 yaşından önce yasak olan 7 gıda sıraladı. Hemen listeye geçelim.

1. BAL

bal

Kabızlık, emme ve yutma güçlüğü, solunum durması, kas zayıflığı gibi belirtilerle ortaya çıkan ve ölüme neden olabilen Botulizm hastalığına yol açabiliyor. Bu hastalığa Clostridium Botulinum adında, toprak,toz ve balda üreyebilen bir bakteri neden oluyor. Balı yiyen bebeğin bağırsaklarında toksin üreterek zehirlenme tablosuna neden oluyor. 1 yaşından sonra balı az miktarda verebilirsiniz. Öte yandan bal içeren hazır mamaların üretiminde kullanılan bal ise bu tehlikeyi ortadan kaldıracak şekilde genellikle yüksek derecelerde ısıtıldığı için bu riski taşımıyor.

2. TUZ

tuz

Bebeklerin beslenmelerinde yapılan en sık hatalardan biri, tuzlu besinler yedirmek oluyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de bebeklerin yüzde 60’ının 1 yaşından önce evde yetişkinler için yapılan salçalı, tuzlu ve baharatlı yemekleri yediğini gösteriyor. 1 yaşından küçük bebeklerin günde 1000mg, yani yarım çay kaşığından da az tuz almaları gerekiyor.

3. YUMURTA AKI

yumurta-akı

Alerjiye neden olabiliyor.

4. İNEK SÜTÜ

inek-sütü

Alerji, kabızlık ve demir eksikliğine neden olabiliyor.

5. KAKAO, ÇİKOLATA VE ÇİLEK

kakao-çikolata-çilek

Alerjik reaksiyon oluşturabiliyor.

6. ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ

şarküteri-ürünleri

Aşırı tuz ve nitrar içerdikleri için ileride kalp damar ve böbrek hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor.

7. KURUYEMİŞ GİBİ SERT TANELİ BESİNLER

ücretsiz-çerez-ikramları

Nefes borusuna kaçma riski var.

One Response to 1 Yaşından Önce Yasak Olan 7 Gıda!

  1. mehmet 24 Şubat 2014 at 12:45 #

    herkes farklı şeyler diyo ama sanırım en mantıklıları bu

Bir yanıt yazın