Vegan Beslenme Nedir?

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan nedir?

Hiçbir şekilde hayvansal besin tüketmeyen kişilere vegan vejetaryen denmektedir. Bitkisel proteinleri her şekilde tüketirler fakat hayvansal olanlara asla dokunmazlar.

Vegan Beslenme Nedir1

Bunların içinde; Et, süt, balık, yumurta, yoğurt ve benzeri hayvansal gıdalar da vardır. Ayrıca veganlar arı ürünü olduğu için bal tüketmezler. Bunun dışında hayvansal bir gıda olduğu için içinde jelâtin bulunan hiçbir şeyi tüketmezler. Hatta içeriğinde süt olduğu için çikolata dahi tüketmezler.

Vegan Beslenme Nedir2

Yeme içme dışında; yün, ipek, deri gibi ürünler de kullanmazlar. Hayvansal yağlar varsa içinde sabun dahi kullanmazlar.

Vegan beslenmenin faydaları ve zararları nelerdir?

Vegan Beslenme Nedir3

Bol meyve tükettikleri için vücutlarına büyük oranda magnezyum ve potasyum girer. Bu yüzden hipertansiyon riskleri düşüktür.

Vegan Beslenme Nedir4

Diğer vejetaryen türlerinden farklı oldukları için kendilerini aşırı kısıtlarlar. Bu yüzden B12 vitamini ve kalsiyum eksikliği çekerler. B12 eksikliği yüzünden unutkanlık ve kalp hastalığı riski oluşabilir.

Vegan Beslenme Nedir5

Hayvansal kalsiyum eksikliğinden dolayı ostroperoz dediğimiz kemik erimesi riski de vardır. Bu eksiklikler yüzünden mutlaka takviye almaları gerekir. Ayrıca demir eksikliği de görülür. Bunun sonucunda da demir eksikliği anemisi baş gösterebilir. Veganların demir eksikliği yaşamaları için yemeklerden bir saat önce ve sonra çay içmeleri faydalarına olacaktır.

Vegan Beslenme Nedir6

Hayvansal proteinlerin eksikliği yüzünden kas sistemleri zayıflar. Hayvansal D vitamini eksikliği çektikleri için veganlarda kanser riski de yüksektir.

Vegan Beslenme Nedir7

Kısa bir şekilde derleyecek olursak, veganlarda riski yüksek hastalıklar şunlardır;
Kansızlık

Vegan Beslenme Nedir8

Kalp – damar hastalıkları

Vegan Beslenme Nedir9

Kolesterol artışı

Vegan Beslenme Nedir10

Kemik erimesi

Vegan Beslenme Nedir11

Kas kaybı

Vegan Beslenme Nedir12

Veganlar ne yer?
Tamamen bitkisel ürünler tüketilmektedir. Peynir olarak bir soya ürünü olan tofu peyniri tüketilir. Et olarak gene soya eti ve soya kıyması tüketilir. Hayvansal değil bitkisel yağlar kullanılır. Mısır, bulgur, pirinç yani tahıllar çok tüketilir. Ayrıca meyve ve sebze içeriği zengin bir beslenme tarzıdır. Protein açısından kuru baklagillere önem vermeleri gerekmektedir.

Vegan Beslenme Nedir13

Vegan beslenme tarzı kimler için sakıncalıdır?
Emziren anneler

Vegan Beslenme Nedir14

Gelişim çağında olan çocuklar

Vegan Beslenme Nedir15

Diyabet, kalp ve tansiyon hastalarında

Vegan Beslenme Nedir16

Bu gibi kişilerde vegan beslenme asla önerilmez. Vegan beslenme, düzensiz bir beslenme olduğu için bu hastalıklara sahip kişiler ciddi sıkıntılar yaşar.

, ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın